تبلیغات
مسلمانان تایپایران - مرکز تخصصی تایپ href="/post/atom/" />

طراحی و مدل سازی خودرو audi tt در سالیدورک قسمت هفتم 

  1. در این قسمت به طراحی سقف خودرو می پردازیم.
  2. استفاده مجدد از  ابزار insert spline point  که درس قبل فرا گرفتید.

برای شروع طراحی ابتدا یک sketch  جدید در نمای پهلو ایجاد کرده. توسط spline  خطی که از لبه پایین شیشه جلو شروع شده و تا لبه انتهایی صندوق عقب امتداد پیدا کرده به صورت یک پارچه رسم کنیم.خوب دقت کنید برای اینکه دقیقا نقطه کنج پایین شیشه جلو را انتخاب کنید، ابتدا مدل را چرخانده تا کنج دیده شود(شکل 1) بعد از کلیک بر روی کنج حال مدل را در نمای پهلو قرار داده نقطه عقب صندوق عقب را انتخاب کنید، کلیک راست گزینه select  را بزنید.(شکل2)

منبع :

www.caddesign.ir اثر متعلق به این سایت است.

به ادامه مطلب بروید...اگر سعی کنید منحنی را تنظیم کنید مشاهده می کنید که در جای خود قرار نمی گیرد. موس را بر روی خط برده تا فعال شود و گزینه insert spline point  را انتخاب کنید.توضیحات بیشتر در درس قبل .ما احتیاج به دو نقطه اضافی داریم. یکی در شیب تند بین شیشه عقب و صندوق، دیگری در بالای سقف.(شکل3)

طراحی سقف

قصد ما از رسم این منحنی همانند ایجاد کاپوت جلو، برای ایجاد یک صفحه کمکی است که توسط آن و ابزار tangent  بتوانیم حالت خم سقف را ایجاد کنیم.توسط  ابزار Extruded surface  منحنی رسم شده را به سطح تبدیل کنید.(شکل 5)

طراحی سقف خودرو

در ادامه توسط 3d spline  دو سر عقب را که همان لبه بالا صندوق عقب است را به هم وصل کرده و از نمای بالا آن را تنظیم می کنیم. حتما از  ابزار tangent بین خط و لبه های قبلی استفاده کنید(شکل 6). در پایان کار ابزار Baundary surface  را اجرا کرده در قسمت اول خط لبه بالا صندوق عقب و خط انتهای شیشه جلو را انتخاب می کنیم. و در کادر دوم ابتدا لبه صفحه کمکی و بعد لبه ستون بغل (دقت کنید همانند درس قبل ، چون ستون از دو قسمت تشکیل شده است اول باید به گروه تبدیل شود.)

تنظیمات ایجاد سطح

نکته:دقت کنید برای ایجاد سطح اصلی دقیقا لبه پایین شیشه جلو را انتخاب کنید. و در direction2حتما برای دو انتخاب ، میزان tangency to face  را روی 100 قرار دهید.(شکل7)

در انتها از نمودار درختی در قسمت surface Bodies  سطح کمکی که ایجاد کرده بودیم کلیک راست وdelet body  کنید.


ادامه مطلب...